X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

قرآن در کامپیوتر

دانلود نرم افزار های قرآنی یه صورت رایگان

بررسی مزیت‌های به‌کارگیری اینترنت بی‌سیم در کشور


استفاده از اینترنت با سرعت بالا و بدون قطعی موضوعی است که اکثر کاربران اینترنت در پی آن هستند؛ اینترنت بی‌سیم برای بسیاری از کاربران که از روش‌های دسترسی به اینترنت با استفاده از مودم و خطوط تلفن به ستوه آمده‌اند راهکاری است تا به سرعت مطلوب خود برسند.

امروزه ورود اتصالات بی‌سیم به دنیای ارتباطات، کاربران مشتاق زیادی‌ را به خود جذب کرده و افرادی که برای انجام امور روزمره خود از رایانه و اینترنت استفاده می‌کنند و از قطع و وصل‌شدن‌های مکرر و نابه‌هنگام ارتباط خسته شده‌اند را به سوی خود کشیده است؛ به گفته‌ی فعالان حوزه‌ی اینترنت، اینترنت بی‌سیم چند سالی است که در ایران به طور پراکنده مورد استفاده قرار می‌گیرد اما آنطور که باید کاربردی نشده است.

ظاهرا در کشور استفاده از اینترنت بی‌سیم به صورت محدود و بعضا آزمایشی از سوی تعدادی از شرکت‌ها در تهران و تعدادی شهرهای دیگر راه‌اندازی شده و یا در حال راه‌اندازی است و شرکت مخابرات هم طی دو سال اخیر به ارائه سیستم وایرلس به کاربران اقدام کرده است.

شبکه‌ی wire less در ایران به سه نوع wimax ،wi Fi و IP تقسیم‌بندی می‌شود که هر کدام بسته به بعد آنتن‌دهی، قابلیت‌های کاربردی برای امور اداری، تجاری و مصارف خانگی به کار برده می‌شوند.

به گفته‌ی کارشناسان wimax استانداردی است برای انتقال اطلاعات به‌صورت بی‌سیم در فواصل طولانی با پهنای باند زیاد که از کاربردهای آن می‌توان به ارتباط مشترک با شبکه در آخرین ضلع ارتباطی (مرکز تلفنی محلی تا منزل، بدون سیم)، استفاده در شبکه‌های سلولی، برقراری ارتباط‌های پر‌سرعت در شرکت‌ها، انتقال صوت، تصویر اشاره کرد.

اما برای کاربران خانگی، اداری و تجاری تجهیزات IP به عنوان یک گذرگاه بی‌سیم برای منازل و دفاتر عمل می‌کند؛ IP wireless نوعی از خدمات دسترسی به شبکه جهانی اینترنت است که بی‌وقفه و به صورت بی‌سیم با سرعت بالا ارائه می‌شود و محدودیت این سرویس در پهنای باند ارائه شده حداکثر یک مگابیت است.

کارشناسان بر این عقیده‌اند که وجود ساختمان‌های بلند، ناهمواری و پستی و بلندی‌های زمین و غیره از عواملی هستند که امواج شبکه wireless را تغییر داده و گاهی اوقات باعث بروز مشکلاتی در این زمینه می‌شوند اما به گفته فعالان این عرصه، این مشکلات در مقایسه با موانعی که سر راه خطوط زمینی اینترنت (Leased line) است، بسیار ناچیز است، چراکه خطوط زمینی از زیرساخت سیم‌های مسی استفاده می‌کنند که برای ارتقای آن در هر مرحله نیاز به صرف هزینه‌های اضافی است.

اینترنت وای‌مکس را می‌توان به همه‌جا منتقل و استفاده کرد

یک عضو هیات مدیره‌ی یک شرکت اینترنتی معتقد است در بعضی از مراکز مخابراتی امکان نصب تجهیزات ADSL میسر نشده و مخابرات فضایی را برای این سرویس اختصاص نداده است، بنابراین در این مراکز ارایه اینترنت از طریق بی‌سیم بهترین راهکار محسوب می‌شود.

سعید فاتح اظهار کرد: اینترنت وای‌مکس، در واقع اینترنتی پرسرعت، بدون سیم و در همه جا در دسترس همگان خواهد بود و مانند تلفن همراه می‌توان آن را به همه جا منتقل و استفاده کرد به عنوان مثال می‌توان با نصب کارت اینترنت بی‌سیم وای‌مکس در نوت‌بوک، در هر جایی از تهران از آن استفاده کرد در حالی که با کارت وایرلس وای‌فای در محدوده‌ی 30 تا 40 متری می‌توان از اینترنت استفاده کرد.

به گفته‌ی وی این شرکت تجهیزات راه‌اندازی سرویس اینترنت بی‌سیم یا وای‌مکس را در تهران خریداری و آماده کرده و تجهیزات این سرویس به زودی در سطح تهران نصب خواهد شد که اینترنت بی‌سیم در فاز اول در سطح شهر تهران و در فاز دوم در مراکز استان‌ها نصب و راه اندازی خواهد شد.

اینترنت بی‌سیم یک نیاز محسوب می‌شود

ناصرعلی سعادت - مدیر یک شرکت اینترنتی - هم درباره‌ی اینترنت بی‌سیم (وای‌مکس) اظهار کرد: در حال حاضر برای اینترنت بی‌سیم‌ استانداردی وجود دارد که به نام وای‌فای شناخته می‌شود که بر روی نوت‌بوک و تلفن همراه قرار می‌گیرد که نسخه‌ی بعدی و کامل‌تر آن به وای‌مکس معروف است که چندین سال بر روی آن کار شده و این محصول تا پایان سال 2007 میلادی ارایه خواهد شد؛ البته برخی از شرکت‌ها قبل از این که استاندارد وای‌مکس فراگیر شود دستگاه مربوطه به آن را خریداری و تبلیغات خود را در این زمینه آغاز کردند.

به گفته‌ی وی اینترنت بی‌سیم - وای‌مکس - یک نیاز محسوب می‌شود و در مکان‌هایی مانند ماشین،‌ هواپیما و سایر مکان‌های مورد نیاز می‌توان از آن استفاده کرد؛ هزینه‌ی این سرویس در حد هزینه‌ی سایر سرویس‌ها است البته در ابتدا گران خواهد بود که امری طبیعی است اما بعد از مدتی مناسب خواهد شد.

برد سرویس وای‌فای محدود و در حدود 100 متر است در حالی که‌ سرویس وای‌مکس تا شعاع دو تا 3 کیلومتری را پوشش می‌دهد که می‌توان با نصب تعدادی دکل در تهران از اینترنت در هر مکانی از شهر استفاده کرد.

به گفته‌ی فعالان حوزه، امنیت وای‌فای ضعیف‌تر از اینترنت وای‌مکس است و می‌توان گفت که وای‌مکس شبکه‌ی قوی‌تری دارد؛ نمونه‌هایی از اینترنت وای‌مکس در دنیا و در چند شهر به صورت آزمایشی استفاده می‌شود.

کیفیت اینترنت بی‌سیم شبیه اینترنت پرسرعت است

یک مدیر شرکت اینترنتی هم معتقد است اینترنت بی‌سیم تکنولوژی وایرلس و نسل جدیدتر آن است که در حال حاضر فقط در چند کشور رواج دارد و هنوز بین‌المللی نشده است و از این سرویس در جاهایی که مشکل فضا وجود دارد و در واقع مخابرات فضایی ندارد که به ADSL اختصاص دهد استفاده می‌شود.

حسین علی‌محمدی گفت: سرویس اینترنت بی‌سیم در جهان تکمیل‌کننده‌ی سرویس ADSL به شمار می‌رود اما رقیب این سرویس محسوب نمی‌شود و مشتری خاص خود را دارد.

کیفیت این سرویس به گفته‌ی این کارشناس شبیه اینترنت پرسرعت است اما هزینه‌ی مودم آن تقریبا گران است.

این سرویس توسط این شرکت به صورت پایلوت در تهران و اصفهان راه‌اندازی شده و مراحل تست آزمایشی خود را سپری می‌کند و در شیراز نیز به زودی به صورت آزمایشی راه‌اندازی خواهد شد.

به گفته‌ی او برای استفاده از این سرویس BTS نصب می‌شود و در شعاعی بسته به نوع تجهیزات سرویس‌دهی خواهد کرد؛ به عنوان مثال کاربران در تهران در شعاع 7 تا 15 کیلومتری می‌توانند از این سرویس استفاده کنند؛ شهرک‌های صنعتی بازار خوبی برای استفاده از این سرویس هستند.

اینترنت بی‌سیم در مکان‌هایی که مخابرات نمی‌تواند سرویس‌دهی کند جایگزین می‌شود

به گفته‌ی مسعود ریاضیات - رییس انجمن شرکت‌های اینترنتی -‌ در روش بی‌سیم، اینترنت زمانی که می‌خواهد به دست مصرف کننده برسد به وسیله‌ی بی‌سیم به ساختمان مصرف‌کننده انتقال می‌یابد و به‌گیرندهای مربوطه در بالای محل مسکونی یا اداری وصل می‌شود.

ارتباط به اینترنت به گفته‌ی او از سه طریق انجام می‌شود؛‌ اولین روش از طریق خط تلفن است که به صورت دایل‌آپ و با شماره‌گیری این کار انجام و به اشغال شدن خط تلفن منجر می‌شود اما در روش دوم استفاده از خطوط تلفن به صورتی که در این روش نیازی به شماره‌گیری نیست و تلفن اشغال نمی‌شود که همان روش اینترنت پرسرعت است، و روش سوم استفاده از اینترنت از طریق امواج رادیویی است که از سرویس‌دهنده به محل دریافت کننده منتقل می‌شود.

به گفته‌ی او وقتی که این نوع اینترنت برقرار می‌شود با ایجاد هات اسپات، اینترنت به شکل بی‌سیم به محل هایی مثلا فروشگاه‌های بزرگ و مراکز خرید و تجمع مردم وصل می‌شود که افراد بتوانند به شکل بی‌سیم با رایانه‌های لپ‌تاپ با اینترنت ارتباط برقرار کنند.

‌کیفیت اینترنت بی‌سیم به گفته‌ی رییس انجمن شرکت‌های اینترنتی، به میزان زیادی به شرایط جوی بستگی دارد و از طرفی وضعیت ساختمان‌ها نیز در این زمینه نقش بسیار مهمی دارد؛ در بعضی از روش‌های قدیمی ممکن است امواج از ساختمان‌ها عبور نکند اما در روش‌های جدید این امواج می‌توانند ساختمان‌های بلند را دور بزنند بنابراین کیفیت اینترنت بی‌سیم نیز به اندازه‌ی کافی مطلوب خواهد بود .

 

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 1 شهریور‌ماه سال 1386 ساعت 10:35 ق.ظ | نویسنده: مهندس | چاپ مطلب 0 نظر